Pressemelding fra Rogaland Unge Venstre:
Ny leder i Rogaland Unge Venstre
Alexander Sjursæther (19) ble i helgen valgt som ny leder i Rogaland Unge Venstre. Den nyvalgte lederen er fra Sandnes og går siste året på Akademiet videregående. Som nestledere får han med seg Magne Bartlett (19) og Jens Kristian Øvstebø (15).
– Jeg gleder meg masse til å få være med å spre liberale ideer, og til å få ta en større del i Norges liberale ungdomsparti, sier den nybakte lederen.
Sjursæther har vært aktiv i Unge Venstre siden slutten av ungdomsskolen. Tidligere har han også vært lokallagsleder i Sandnes Unge Venstre. Han ser nå fram til å ta fatt på nye utfordringer og nye arbeidsoppgaver.
– Jeg er veldig ydmyk over denne støtteerklæringen fra organisasjonen. Nå gjør jeg meg klar for mye politisk arbeid i året som kommer, sier Sjursæther.
Sjursæther tror det definitivt er rom for et stort, liberalt parti i Norge, slik som de har i de fleste andre europeiske land. Men han mener samtidig at Venstre trenger å rendyrke profilen sin for å etablere seg på et stabilt, høyt nivå ved valg.
Vil kjempe for personvern
Sjursæther har et spesielt engasjement for personvernet. Det blir stadig mer overvåkning og kontroll av enkeltmenneskers liv. Han tror det er helt nødvendig med en veldig kritisk tilnærming til all overvåkning.
– Det er en grunnleggende menneskerett å ha en privat sfære. Vi må kunne bevege oss uten til stadighet å være under overvåkning og kontroll, sier Sjursæther.
Det neste halvåret vil Sjursæther jobbet mye mot datalagringsdirektivet. Framtiden til direktivet skal avgjøres til høsten og det er en av de største truslene personvernet har stått overfor i lang tid.
– Vi kan ikke drive og masselagre opplysninger om lovlydige innbyggeres kommunikasjon i tilfelle de gjør noe kriminelt i fremtiden. Det er å snu opp ned på rettsprinsippet om at man er uskyldig inntil det motsatte er bevist. Vi kan ikke la datalagringsdirektivet bli vedtatt, sier Sjursæther.
Med seg i styret får Sjursæther også: Hogne Hide, Cecilie Gustavsen, Erik Jenssen, Ruth Vihovde Haug og Stig Andrè Holsen Kyllingstad.
Kontaktperson: Alexander Sjursæther, leder i Rogaland Unge Venstre, mobil: 988 38 286