Hopp til hovedinnhold

21. januar 2026

| Oppdatert 21. januar 2026

Stans pengegaloppen i politikken

Penger er makt.

Store donasjoner til politiske partier gir ressurssterke individer og organisasjoner uforholdsmessig stor påvirkning på hvem som kan nå ut med sitt budskap. Når politikken handler like mye om å samle inn penger som om å overbevise velgere, har vi et alvorlig problem.

Ved stortingsvalget i 2025 ble alle tidligere rekorder for pengebruk i en norsk valgkamp overgått. Til sammen ble det donert over 240 millioner kroner til de politiske partiene. Norsk politikk er dermed midt i en pengegalopp vi ikke har opplevd før, og den bør stanses heller før enn senere.

Samtidig er det ikke riktig å totalforby private donasjoner til politiske partier. Illiberale og antidemokratiske politikere kan også komme til makten i Norge, og i en slik situasjon er det uklokt dersom politiske partier har staten som eneste mulige finansieringskilde.

For å begrense pengegaloppen i politikken bør det settes et makstak for hvor mye hver enkeltperson kan donere. For å sikre større åpenhet og redusere anonymisering bør også muligheten til å gi økonomisk støtte til politiske partier forbeholdes privatpersoner, og fjernes for organisasjoner og bedrifter. Slik opprettholder man en mulighet for ikke-statlig finansiering av politiske organisasjoner, samtidig som man begrenser muligheten for at enkeltpersoner kan kjøpe seg stor innflytelse i politikken.


Del artikkelen